Kad ar Skudru labāk nejokot…

Pavisam nesen Kontinentālās hokeja līgas (KHL) klubs Rīgas “Dinamo” paziņoja par jaunu vizuālo identitāti, kā arī jaunu galveno treneri – tas būs Pēteris Skudra. Viņš ieguvis temperamentīga trenera tēlu visā KHL. Un tur nav ko brīnīties, jo Skudra vienmēr iet līdz galam.

Cīkstēšanās ar pretinieku treneri, vārdu pārmaiņa ar spēlētājiem, kā arī sava viedokļa izskaidrošana paaugstinātā decibeļu līmenī mača arbitriem – tas viss ir pieejams latviešu speciālista rezumē. “Sporta pils” apkopojusi kolorītākos momentus ar Skudras līdzdalību.

Kā zināms, lielāko daļu kā galvenais treneris Skudra bijis Ņižņijnovgorodas “Torpedo” – piecas sezonas, bet pērn kļuva par Čeļabinskas “Traktor” vadītāju, bet tika atlaists no savu pienākumu pildīšanas jau novembrī. Interneta dzīlēs labākie momenti pieejami tieši no “Torpedo” karjeras posma. Taču, kā atzinis pats Skudra, viņš ir kļuvis nosvērtāks. Par to raksta noslēgumā.

2014.gada decembris, pret Čerepovecas “Severstal”

Skudra četras sekundes pirms mača papildlaika beigām bija izteikti neapmierināts ar spēles galvenā tiesneša lēmumu. Ko viņš īsti pateica, nav zināms, tomēr 15 sekunžu laikā paspēja novadīt parādi – norādīt, kuriem spēlētājiem jāizpilda “bullīši”, nolamāt kā tiesnesi, tā savējos spēlētājus un iegūt respektu no pretinieku komandas ārsta!

2015.gada decembris, pret Maskavas CSKA

Lai arī Skudra pēc būtības ir emocionāls, ne vienmēr viņu var “izvest”. To mēģināja izdarīt tā brīža CSKA zvaigzne Aleksandrs Radulovs. Šoreiz treneris bija savaldīgs, bet noteikti nebija dūmu bez uguns…

Vien jāpiebilst, ka tieši Radulovs savulaik pēc vienas Gagarina kausa izcīņas spēles, kad no vārtsarga laukuma ledus sāka šļākties ārā ūdens, iedeva KHL “spēcīgo”, bet neglaimojošo apzīmējumu “kolhoza līga”.

2015.gada janvāris, pēc spēles preses konference pret Maskavas CSKA

“Torpedo” mačā piekāpās ar 0:1, tādējādi piedzīvojot piekto zaudējumu pēc kārtas. Preses konferencē speciālistam tika uzdots provokatīvs jautājums – vai viņš nav domājis par atkāpšanos no amata, ņemot vērā, ka pret treneriem – leģionāriem Krievijā ir stingrāka attieksme.

Skudram bija savs sakāmais: “Godīgi sakot, neuzskatu, ka esmu šeit leģionārs. Leģionārs ir tas, kurš nācis no citas kultūras un nesaprot vietējo valodu. Es esmu dzimis un audzis Padomju savienībā, esmu izgājis Krievijas hokeja skolu. Esmu šeit spēlējis pietiekami daudz un pat pārstāvējis PSRS izlasi. Kas attiecas uz piekto zaudējumu pēc kārtas, protams, ka tas nav patīkami, jo cīnamies par “play-off”. Taču tiem ir objektīvi iemesli un mēs jau vienkārši stulbi neskatāmies tikai uz rezultātu un neko nedarām! Mēs esam pietiekami gudri cilvēki, lai sevi analizētu.”

Jāpiebilst, ka šī trenera intervija izraisīja plašas diskusijas Latvijas sociālajos medijos. Daudzi steidza Skudru saukt par valsts nodevēju, tomēr tas lai paliek katra lasītāja ziņā izvērtēt, ko Skudra ar to bija domājis. Šoreiz žurnālistam provokācija neizdevās…

2016.gada februāris, pret Helsinku “Jokerit”, Gagarina kausa izcīņa

Izslēgšanas spēlēs vērojams pavisam cits hokejs, salīdzinajumā ar regulārajā sezonā piekopto. Spēles dinamika un asums ir citā līmenī. Tas pats attiecas uz emocijām. Šī epizode notika ar divu latviešu līdzdalību. Kaspars Daugaviņš par grūdienu apmalē saņēma noraidījumu līdz mača beigām, kam aktīvi nepiekrist steidzās Skudra. Viņa ieskatos pretinieku spēlētājs “nira” jeb simulēja. Rezultātā arī Skudram parādīts virziens uz ģērbtuvēm. Redzams, ka treneris ar to bija ļoti neapmierināts, ko mierīgi var nolasīt no lūpām.

Tā pati “play-off” sērija

Šis laikam ir viens no kuriozākajiem momentiem, kas var būt, kad nesamierināmi pretinieki viens otru nešķiro – kurš ir treneris, kurš spēlētājs, bet iesaistās visi. Jau pašā mača četri tā dalībnieki saņēma noraidījumus līdz spēles beigām, bet šis incidents jau notika pēc spēles pa ceļam uz ģērbtuvēm. Toņi starp Skudru un Jesi Joensu iet augstos līmeņos. Abas iesaistītās puses apmainās ar ļoti nopietnām “laipnībām”.

Joensu vārdi bija sekojoši: “Neviens pie tevis negrib spēlēt!” Savukārt Skudra atbildi parādā nepalika…

Galvenais – vēsā mierā pēc konflikta pēc dažām sekundēm vērsties pie žurnālista, lai parunātu par spēli.

Un vēlreiz – tā pati “play-off” sērija

Bez komentāriem.

2016.gads, augusts, pret Ņižņijkamskas “Neftekhimik”

Kā jau redzams pēc vasaras mēneša augusta, šis nebija nekāds “play-off”, bet pirms sezonas sagatavošanās spēle. Tas gan netraucēja Skudram ar Jevgēņiju Popihinu mesties kaislīgā jautājumu risināšanā. Un maza piebilde – šo cīņu neizprovocēja Skudra.

Piedāvājam apskatei divus rakursus.

2016.gada novembris, pret Minskas “Dinamo”

Līdzīga epizode kā iepriekš ar Daugaviņu. Savējie jāaizstāv. Ko Skudra centās pateikt tiesnesim?

2017.gada marts, pret Maskavas “Dynamo”

“Torpedo” trīs minūtes pirms mača beigām atradās iedzinējos ar 1:2, bet treneru korpusam bija izveidojušās nopietnas pretenzijas pret tiesnešu darbu. Skudra pagriezās pret vienu no arbitriem un skaidrā un gaišā krievu valodā sacīja: “Es paņemšu minūtes pārtraukumu, lai tu vari atpūsties!”

Kopsavilkums

Protams, ka šos uzskatāmos materiālus varētu papildināt kolorītās Skudras pēc spēles intervijas, kas vairāku gadu garumā ir bijušas vairākas. Tomēr, ja kāds domā, ka iepriekš apkopotie materiāli ir domāti kā diskretitējoši, tad viņš rūgti maldās. Tieši pretēji. Runa ir par to, ka Skudra kā treneris ir ļoti prasīgs un vienmēr iestājās par saviem spēlētājiem. Viņam ir savs rokraksts un viņš nekad nevienam muguru negriezīs. Vērojot pēdējo pāris gadu Rīgas “Dinamo” spēli, šķiet, ka tieši tāda tipa treneris komandai ir nepieciešams. Pat neskatoties uz to, ka līdzšinējais treneris Ģirts Ankipāns ir tiešs Skudras skolnieks (vairākus gadus bija asistents “Torpedo” rindās), vajadzīgo efektu viņš nepanāca. Par to runā rezultāti.

“Dinamo” Gagarina kausa izcīņā nav iekļuvusi jau sešas sezonas pēc kārtas un Skudram ir visas nepieciešamās kvalitātes – gan stratēģija, gan cīņā saucēja – lai šo ieilgušo klusumu pārtrauktu. Ir pārliecība, ka viņš beidzot no spēlētājiem izspiedīs ne tikai maksimumu, bet pat vairāk, kas tik ļoti nepieciešams, ņemot vērā, ka naudas laba līmeņa spēlētājiem ar katru gadu paliek aizvien mazāk. Treneris jau pats vienā no pirmajām intervijām atzinis – viņš ir palicis nosvērtāks. Par to liecina arī “traku” epizožu neesamība, esot pie “Traktor” vadības stūres un pēdējos “Torpedo” gadus.

Tomēr skaidrs ir viens – Skudra izdarīs visu, lai “Dinamo” atkal varētu pulcēt regulāri pilnu arēnu un ne tikai pamatturnīrā, bet arī izslēgšanas mačos.

FOTO: hctorpedo.ru

sportapils