Ārzemju eksperti: Brieža īstais mērķis finālā būs sava mantojuma atstāšana boksa vēsturē

Mairis Briedis 26. septembrī centīsies iegūt čempiona titulu, kuru cerēja iegūt Rīgā. Apstākļi iegrozījušies tā, ka viņa cīņa Pasaules boksa Supersērijas (WBSS) finālā tiks aizvadīta Minhenē, taču likme joprojām būs iepriekšējā – Muhameda Ali vārdā nosauktā trofeja, viņa pretiniekam Junieram Dortikosam šobrīd piederošais IBF čempiona tituls un izdevuma “The Ring” čempiona tituls pirmajā smagajā svarā. Ko šie visi vārdi īsti nozīmē un vai skaļi nosauktās Supersērijas tituls ir boksera karjeras zenīts? Brieža dēļ Supersērijai Latvijā tiek veltīta liela uzmanība, taču kā uz to skatās plašākā mērogā, to vaicāju ārzemju boksa speciālistiem. Atbildes sniedza “Sky Sport”, “Boxing Insider” un “World Boxing News” boksa eksperti.

Pasaules boksa Supersērija – nosaukums liecina, ka šī ir ļoti nopietna lieta. Taču boksa regulējums principā nevienam neliedz savā treniņzālē reģistrēt turnīru Pasaules boksa Vissuperīgā sērija. Pasaules čempions, Eiropas čempions, starptautiskais čempions, dimanta čempions, sudraba čempions, super čempions, tagad parādījies arī franšīzes čempions – visi šie jēdzieni boksā tiek bārstīti pa labi un pa kreisi. Visu vēl sarežģītāku padara vienas vadošās organizācijas neesamība, jo eksistē vairākas starptautiskās boksa federācijas, kuras savus čempiona titulus piešķir paralēli. Attiecīgi šobrīd četrās vadošajās organizācijās vien ir krietni vairāk nekā 50 pasaules čempionu, bet vēl jau ir arī mazākas boksa organizācijas un sekundārie tituli.

Tieši tāpēc tik lielisks ir WBSS koncepts – ņemam labākos no visām organizācijām un saliekam vienā katlā. Lai bokseri cīnās, bet Supersērija nokārtos lietas ar boksa organizācijām, pierunājot tās iesaistīties un noskaidrot divīzijas čempionu. Tāda vismaz ir ideja. Taču praksē tas nav bijis tik vienkārši, jo labi saprotama arī vadošo boksa organizāciju nostāja, vēloties par galveno uzskatīt savu titulu. Šīs organizācijas gadu gaitā savu vietu zem saules izplēsušas ar zobiem un nagiem un dažreiz vēl kaut ko citu, tāpēc, lai arī kas tiktu apgalvots preses relīzēs, nekādā gadījumā nevēlas, lai par lielāko balvu profesionālajā boksā kļūst pirms nieka pāris gadiem izveidota trofeja.

“Ticu, ka Supersērija ir svarīgs boksa turnīrs, jo tajā sacenšas labākie,” šo rindu autoram teica “World Boxing News” galvenais redaktors Fils Džejs.”Briedis un Dortikoss šobrīd ir attiecīgi pirmais un otrais numurs šajā divīzijā, tāpēc viņu cīņa būs ļoti svarīga un nozīmīga. Muhameda Ali balvas iegūšana ir milzīgs solis boksera karjerā un nozīmē atzīšanu par savas svara kategorijas lielāko zvaigzni. Tas, kurš uzvarēs Supersērijas finālā – Briedis vai Dortikoss -, pēc tam varēs tēmēt uz kļūšanu par apvienoto čempionu.”

Mairis Briedis Supersērijā piedalās otro reizi un uzvaru tajā izvirzījis par savu mērķi. Briedis par pasaules čempionu WBC versijā bija kļuvis jau iepriekš, Supersērijas laikā viņam izdevās iegūt WBO čempiona jostu, taču Briedis apliecinājis gan vārdos, gan darbos, ka Supersērija ir viņa prioritāte. Iepriekšējā gada beigās uz WBO ultimātu – dot revanšu neapmierinātajam polim Glovackim vai atvadīties no titula – Briedis atbildēja, ka vispirms aizvadīs Supersērijas finālu. Fināla dēļ Briedis arī neizmantoja iespēju pieteikt sevi WBC titula sakarā, galu galā, viņš joprojām ir šīs organizācijas Dimanta čempions un loģisks pirmais kandidāts uz titulcīņu.

 

Taču boksā nav tā, ka loģika ārpus ringa vienmēr dominē. Promouteru un aģentu lobiji boksa federācijās ir pilnīgi ikdienišķa lieta. Bieža lieta ir arī iekšējās ķildas, par kurām noteikti var pastrīdēties, cik tās pamatotas un cik ļoti uz personālijām balstītas. Kaut vai nesenais piemērs Rīgā, kad Supersērijas pusfinālā Briedim un Glovackim bija jācīnās par WBC un WBO tituliem, taču 12 stundas pirms cīņas WBC prezidents pārdomāja. Iemesls it kā bija tiesnešu sadalījums, kas aizkulisēs tā arī netika sadalīts WBC pa prātam un tituls gluži vienkārši netika piešķirts. Iztēlojoties, kā tas būtu, ja UEFA prezidents Pasaules kausa fināla rītā izdomātu, ka FIFA prezidents uz viņu vakar šķībi paskatījies un nav parādījis pienācīgu cieņu, nozīmējot divus līnijtiesnešus no Eiropas.

Pēc visiem likteņa līkločiem nu jau gandrīz gadu situācija ir tāda, ka Mairis Briedis ir atzīts kā pirmais numurs pirmajā smagā svara divīzijā. Kā nekā, viņš piekāpies tikai Oleksandram Usikam, kurš tagad ir smagsvaros. Taču neviens no četriem pasaules čempiona tituliem Briedim šobrīd nepieder. IBF tituls ir Dortikosam, WBC tituls nonācis pie Ilungas Makabū, WBO tituls tiks izcīnīts starp Glovacki un britu Okoliju, bet WBA tituls tagad ir Francijas bokserim Arsēnam Gulamirjanam. Skatoties uz šo situāciju, patiešām jāatzīst, ka Supersērija varēs pieteikt fināla uzvarētāju kā īsto čempionu pirmā smagā svara kategorijā.

Taču tam tomēr būs pavisam cits svars nekā Supersērijas pirmajai sezonai, kad galdā tika likti visi četri prestižākie čempiona tituli un nevienam ne prātā nenāca apšaubīt Usika statusu. Tas piepildīja Supersērijas mērķi, turnīrā bija noteikts viens īstais čempions. Ja Briedis sestdien triumfēs Supersērijā, viņam tik un tā paliks vismaz trīs čempiona statusā esoši potenciālie izaicinātāji. Tas gan principā nav slikti, domājot par nākotni un apzinoties, ka Mairis diez vai sekos Usika pēdās un pāries uz smagsvariem, lai gan tieši šis ir populārākais kurss tā sauktajiem krūzeriem. Šī svara kategorija gluži vienkārši nav starp pašām prestižākajām, un arī krūzeru titulcīņas nespēj piesaistīt lielu finansējumu. Kā nesen rakstīja ESPN, Briedis ir vienīgais, ko šajā divīzijā var saukt par zvaigzni, un arī Brieža statuss ir pārliecinoši augstākais savā valstī Latvijā. Tagad Supersērijas dēļ tirgus ir nedaudz sagrozījies, taču iepriekš ilggadējo čempionu Marko Huka un Kšištofa Vlodarčika honorāri lielākoties bija pāris simti tūkstošu dolāru, kas ir nieks salīdzinājumā ar to, ko smagsvaros saņem titula kandidāti, nemaz nerunājot par lielajām zvaigznēm Fjūriju, Džošua un Vailderu.

Principā tās arī ir divas īstās lietas, pēc kurām spriest par boksera statusu – cik lielu honorāru viņš spēj piesaistīt un kādus pretiniekus viņš ir pieveicis. Supersērija savā pirmajā sezonā izziņoja 25 miljonu dolāru lielu balvu fondu abiem saviem turnīriem (cik no šīs summas patiešām nonāca bokseru bankas kontos, tas lai paliek viņu grāmatvežu ziņā), kā arī iekļāva turnīrā četrus pasaules čempionus. Taču tik un tā Oleksandrs Usiks uz savu nākamo cīņu Lielbritānijā pret mājinieku favorītu Toniju Beljū ieradās, pirmkārt, kā vairāku čempiona jostu īpašnieks, nevis kā Supersērijas uzvarētājs.

Vēl Supersērijā triumfējuši trīs bokseri – pirmajā sezonā brits Kalums Smits, bet otrajā sezonā skots Džošs Teilors un japānis Naoja Inoue. Pandēmija visus iespaidojusi smagi, tāpēc šobrīd iekavēti ir daudzi plāni, taču no šī trijnieka Supersērija visaugstāk pacēlusi Inoui, kurš pacēlies zvaigžņu statusā un kopā ar Usiku tiek piesaukts starp pasaules labākajiem “pound for pound” bokseriem. Briedis arī tam bija tuvu – ja vien būtu izdevies Rīgā paņemt vēl pāris raundus pret Usiku, toreiz zaudējot izcili aizraujošā cīņā tikai pēc punktiem. Kā gada sākumā prestižajā boksa medijā “Boxing Insider” rakstīja britu žurnālists Šeins Vilobijs, “Briedis droši vien ir neveiksmīgākais bokseris pasaulē. Par spīti savām uzvarām pār bijušajiem un esošajiem čempioniem viņš šobrīd organizāciju spēlīšu dēļ kaut kādā veidā vairs nav pasaules čempiona statusā. (..) Pret Dortikosu gan būs iespēja izcīnīt IBF titulu, bet, skatoties uz Brieža veiksmi, IBF droši vien viņam uzreiz liks aizstāvēt titulu pret Entoniju Džošua.”

Tagad sarunā ar šo rindu autoru Vilobijs norādīja, ka par spīti visam Briedim Supersērija nākusi par labu, piedāvājot augsta līmeņa pretiniekus, pret kuriem privāti sarunāt cīņas varētu nebūt tik viegli un Briedim kā latvietim no Latvijas mazā tirgus būtu grūti prasīt lielus honorārus: “Diemžēl Briedis nonāca situācijā, kur viņam vajadzēja izdarīt izvēli starp WBO titulu un Supersēriju, un izvēle, protams, bija par labu finansiāli izdevīgākajam variantam. Taču, manuprāt, un tā domā arī vairāki citi boksa pasaulē, Briedis joprojām ir īstais WBO čempions, jo viņš pieveica Glovacki. Šie bokseri no krūzeru divīzijas – Briedis, Dortikoss, Usiks, Gasijevs – domāju, ka viņi visi ļoti ieguva no Supersērijas, jo noslēgto līgumu dēļ viņi visi tika pie cīņām, kuras pašiem sarunāt būtu daudz grūtāk. Ņemsim Briedi kā paraugu – visas savas karjeras lielākās cīņas viņš aizvadījis Supersērijā. Neskatoties uz to, vai Briedis kļūs par IBF čempionu vai nē, viņš Supersēriju atstās ar daudz augstāku profilu nekā tajā ienāca, un domāju, ka arī zaudējums īpaši nesatricinās viņa statusu kā elites līmeņa bokseri.”

Vilobijs par Supersērijas lomu boksā norādīja, ka tā ir lieliska dāvana īstiem boksa faniem: “Es pats esmu ļoti priecīgs, ka varu redzēt šādas cīņas starp labākajiem bokseriem šajās svara kategorijās. Taču tas ir boksa luksus ēdiens, nevis ikdienas maltīte Lielbritānijā un ASV. Supersērijā trūkst pirmā lieluma zvaigžņu, ar kurām piesaistīt visplašāko auditoriju. Tā nevar iegūt Fjūriju vai Džošua, tā nevar panākt maksimālo auditoriju DAZN kanālā, ar ko tai ir līgums.” 

Te jāpiemin, ka iepriekšējā vasarā Supersērijas bosi klusi sapņoja par boksa superzvaigznes Kanelo Alvaresa iekļaušanu Supersērijā, ņemot vērā, ka viņam jau ir ļoti bagātīgs līgums ar DAZN un tīri teorētiski te varētu sabīdīt lietas, proti, DAZN tik un tā saka savu vārdu Kanelo pretinieku izvēlē, kāpēc lai to nedarītu Supersērijas turnīrā? Protams, praksē atbilžu šo “kāpēc” atradās ļoti daudz. “Iespēja, ka Supersērijas trešajā sezonā piedalīsies Kanelo, ir principā nulle,” sacīja Vilobijs. “Teorētiski labākais brīdis Supersērijai bija pats sākums, kad cilvēki vēl redzēja tikai tās konceptu un vēl nezināja, kā tas būs īstenībā. Šajā brīdī varēja cerēt, ka kāda augstākā līmeņa zvaigzne tiek pierunāta piedalīties turnīrā. Šobrīd visi boksa pasaulē ir redzējuši, ka līgums ar Supersēriju ierobežo un pastāv risks “iesprūst” starp cīņām. Usika fināls aizkavējās, otrā sezona aizkavējās, fināli aizkavējās. Bokseriem, kuri ilgi gājuši uz elites sasniegšanu, laiks ir resurss, un viņiem nepatīk gaidīt, kad trešā puse beidzot sarīkos cīņu.”

Savu viedokli par Supersēriju un pirmā smagā svara divīzijas finālistiem piedāvāja arī “Sky Sport” boksa redaktors Džeimss Dīlhens, norādot, ka ir vērts skatīties uz Usika piemēru: “Supersērijas uzvarētājs sekos Oleksandra Usika pēdās, kurš ir vienīgais, kurš līdz šim pieveicis Briedi, paveicot to iepriekšējās sezonas pusfinālā. Usiks pēc tam ir pārgājis uz smagsvariem, kļūstot par nozīmīgu spēlētāju šajā divīzijā. Viņa dominēšana Supersērijā kalpoja kā tramplīns uz augšu, un tāda balva ir pakārta arī Brieža priekšā.”

“Briedis jau ir bijis WBC un WBO pasaules čempions,” turpināja Dīlhens. “Tagad viņam ir iespēja iegūt savu trešo titulu, atņemot Dortikosam IBF čempiona jostu. Taču Brieža īstais mērķis sestdien būs sava mantojuma atstāšana boksa vēsturē. Uzvara pār “KO doktoru” neapšaubāmi apliecinātu, ka Briedis ir pasaules pirmais numurs krūzeru divīzijā, viņš ieņemtu zeltīto troni, kurā iepriekš bija Usiks, esot ceļā uz kļūšanu par vienu no intriģējošākajiem vārdiem mūsdienu boksā.”

Vai tas izdosies? Redzēsim un cerēsim jau sestdien. Ko var secināt? Supersērija ārzemēs ir ļoti interesanta boksa tā sauktajiem “hardcore” cienītājiem, un Briedis kā universāls un spēcīgs bokseris ir nostiprinājis savas pozīcijas pie pasaules labākajiem, tiesa, ne slavenākajiem, un boksā otrā īpašība diemžēl ir svarīgāka. Ja Briedis būtu gatavs riskēt un pacelties uz smagsvariem, viņš uzreiz kļūtu divreiz interesantāks lielo boksa valstu auditorijai. Galu galā, no ASV, Krievijas un Lielbritānijas šobrīd krūzeru elitē ir palicis principā tikai jaunais Okolijs, kuram arī paredz grūtu cīņu pret Glovacki. Tā vietā dominē Latvijas, Kubas, DĀR un Polijas bokseri, kuri, jā, ir interesanti boksa gardēžiem, taču ne pārējiem. Līdz ar līdzjutēju interesi vienā solī nāk arī nauda, tāpēc arī ir Usika, Gasijeva, Beljū, Heja un daudzi citi piemēri. Arī Dortikoss iepriekš paudis vēlmi uzvarēt Supersērijā un pacelties uz smagsvariem. Briedis par šo iespēju nav īpaši daudz runājis.

Tiesa, kā pirms gada sarunā ar šo rindu autoru teica Supersērijas organizators Kalle Zauerlands, kura brālis Nise ir Brieža promouters, Maira rēķinā jau ir nokauts pret pašreizējo pasaules čempionu smagsvaros – Manuels Čarrs joprojām ir WBA čempions. Tiesa, tas ir tikai vēl viens atgādinājums, kāpēc dažreiz boksa tituli nemaz tik daudz nenozīmē, jo Čarrs savu titulu ieguva pirms trim gadiem un tā arī nav aizstāvējis, jo WBA daudz lielāku nozīmi piešķir savam superčempiona titulam, kas pieder Entonijam Džošua. Tāpēc vēlreiz jāuzsver – boksera statusu nosaka pretinieki, un Briedim sestdien stāsies pretim universāli par pasaules otro numuru atzītais Dortikoss. Briedim atliek tikai atgādināt, kurš ir pirmais numurs.

Foto: Xinhua/Edijs Palens) – Edijs Palens -//CHINENOUVELLE

sportapils