Znaroka spilgtākie citāti – pedikīrs, ar muguru bortā un “chicken”

Grūti atrast hokejistu, kurš pateiktu kaut ko sliktu par Oļegu Znaroku. Ne jau tādēļ, ka no viņa baidās (kas, patiesībā, arī varētu būt diezgan ticama versija), bet tādēļ, ka pieredzējušais speciālists prot atrast pieeju un izveidot tādu gaisotni kolektīvā, kad visi ir gatavi cīnīties viens par otru.

Pagājušajā sezonā KHL rīkoja anonīmu aptauju starp spēlētājiem, un viens no jautājumiem izklausījās šādi: kura speciālista vadībā jūs gribētu spēlēt visvairāk? Un to, ka Znaroka uzvārds tika minēts visbiežāk, noteikti nevar saukt par pārsteigumu. To apliecina arī Maskavas „Spartak” uzbrucēja Jori Lehteras vārdi: „Znaroks ir godīgs vīrs. Viņš vienmēr visu tev pasaka sejā. Tāpēc arī spēlētāji viņu tik ļoti ciena”.

Ja spēlētāji Znaroku ciena, tad viņa attiecības ar medijiem grūti nosaukt par ideālām. Speciālists nekautrējas saukt lietas īstajos vārdos un ik pa laikam pāršauj pār strīpu. No malas Znaroka teiktais preses konferencēs var šķīst par rupjību, bet tas ne vienmēr tā ir. Tomēr, lai kāda būtu apkārtējo attieksme pret šo cilvēku, vienaldzīgu viņš neatstāj nevienu.

„Zvaniet pat naktī – es atbraukšu un palīdzēšu”

Tieši attiecības kolektīvā ir viens no Znaroka trenera filozofijas stūrakmeņiem. Vēl pirms 15 gadiem, kad treneris tikai sāka savu karjeru, viņš vienmēr bija gatavs aizstāvēt savus hokejistus – gan ar vārdiem, gan ar dūrēm. Pēdējais nemaz nav nekāda metafora, jo ik pa laikam speciālists bija ļoti tuvu kautiņam ar kādu no pretinieku hokejistiem, kurš, viņaprāt, nospēlēja pārāk rupji.

2011./2012. gada viens no KHL galvenajiem bandītiem bija Čehovas “Vityaz” kauslis Džons Mirastijs, kurš 30 spēļu laikā nopelnīja 197 soda minūtes un vairākas diskvalifikācijas. Arī mačā pret Znaroka vadīto Maskavas “Dynamo” kanādietis mēģināja provocēt pretiniekus. „Es biju gatavs kauties par puišiem, tā nav problēma. Uzreiz teicu viņiem – „zvaniet pat naktī, sakiet, kur atrodaties – es atbraukšu un palīdzēšu.” Paldies Dievam, nekas tāds nebija noticis. Bet esmu gatavs kauties par viņiem, un arī viņi par mani,” komentēja treneris.

 „Cilvēks vienkārši nesaprot, ar ko viņam ir darīšanas”

Šeit nevajadzētu meklēt simbolismu, bet Mirastijs nebija vienīgais ārzemnieks, ar kuru Znarokam izcēlās konflikts. Tajā pašā 2011./2012. gada sezonā Gagarina kausa pirmās kārtas spēlē “Dynamo” viesojās Minskā. Aculiecinieki atceras, ka pēc iesildīšanas mājinieku hokejists Džefs Plets aizskāra Znaroku ar nūju. Znaroks panāca uzbrucēju un vairākas reizes viņam iesita, līdz ar ko konfliktā bija jāiejaucas apsardzei.

„Pretinieks izdomāja pēc iesildīšanas doties uz ģērbtuvi gar mūsu soliņu. Man aiz muguras. Plets gāja garām un pagrūda mani ar elkoni, tas arī viss. Cilvēks vienkārši nesaprata, ar ko viņam ir darīšanas,” lakonisks bija Znaroks. Jāatzīmē, ka sērijā pret Minskas “Dinamo” Maskavas klubs triumfēja ar 4-0.

„Varbūt puišiem vajadzētu uztaisīt pedikīru”

Tagad atmiņas par to vairs nav tik spilgtas, bet tieši darbs ar Latvijas izlasi palīdzēja Znarokam iegūt pirmo darbu KHL un vēlāk kļūt par stabilu vērtību šajā līgā. Viņa vadībā valstsvienība 2009. gadā vien otro reizi iekļuva pasaules čempionāta ceturtdaļfinālā, bet 2011. gada situācija bija krietni sarežģītāka. Ieņemot pēdējo vietu grupā, Latvijai bija jācīnās par izdzīvošanu.

Pēc zaudējuma ar 2:5 pret Slovēniju izlidošana no elites bija ļoti tuvu. Jautāts par nepieciešamību piesaistīt psihologu, Znaroks bija lakonisks un sarkastisks reizē – „Nezinu, varbūt vajadzētu. Un uztaisīt pedikīru”. Tiesa, turpinājumā Latvija izcīnīja divas uzvaras pēc kārtas un nosargāja vietu pasaules hokeja elitē.

„Es tevi pats atradīšu”

Piecus gadus vēlāk speciālista noskaņojums bija labāks. Lai arī ar Krievijas izlasi viņam neizdevās kļūt par pasaules čempionu, pusfinālā zaudējot Somijai ar 1:3, cīņā par trešo vietu ar 7:2 tika sagrauta viena no principiālākajām sāncensēm ne tikai hokeja laukumā, bet arī politikā – ASV valstsvienība.

Uzreiz pēc bronzas spēles pie trenera metās žurnālisti ar jautājumiem. Pēc septiņām minūtēm viņa pacietības mērs bija galā. „Man tagad sāp galva, es gribu mājās atpūsties, bet jūs man uzdodat jautājumus par spēli,” teica Znaroks. Uz žurnālista Alekseja Ševčenko iebildumu par to, ka starp pasaules čempionātiem treneris parasti pazūd, speciālists atbildēja sev ierastā stilā. „Es tevi pats atradīšu,” teica Znaroks.

 

„ASV iemācījos tikai vienu vārdu – chicken

XX. gadsimta 90. gados vēl būdams spēlētājs, Znaroks devās iekarot NHL. Ziemeļmerikas posms izrādījās pārāk īss, viens no iemesliem bija angļu valodas nezināšana, ja nepasaka vairāk. Publiskajā telpā jau vairākkārt izskanējis stāsts par to, ka spēlētāju neapmierināja Bostonas ”Bruins” piedāvāta alga – uzbrucējs domāja, ka tas ir sezonas atalgojums, lai gan tas bija cipars par mēnesi.

Vēl viens stāsts ir saistīts ar ēdināšanu. ASV Znaroks dzīvoja viesnīcā, kur rūpes par viņu uzņēmās personāls. Pašam nekas nebija jādara, izņemot ēdiena pasūtīšanu restorānā. „Es iemācījos tikai vienu vārdu – chicken. Kad es nācu uz restorānu, oficianti saprotoši smaidīja. „-Chicken? –Chicken!”, atbildēju viņiem, kaut arī vairs ciest to nevarēju.

„Ar muguru tu nākamreiz sēdēsi tualetē”

Kā jau minēts, attiecības ar žurnālistiem Znaroku nav tās labākās. Speciālists joprojām nav pieradis, ka tagad arī Krievijā mediju pārstāvji nekautrējas uzdot visdažādākos jautājumus, tajā skaitā tādus, kādi hokeja speciālistam ar tik lielu stāžu var šķīst muļķīgi.

Nākamā situācija nav saistīta ar kādu konkrētu jautājumu, bet gan ar žurnālistu. Kādā no preses konferencēm pēc KHL spēles Znarokam nepatika, ka kāds sēdēja ar muguru pret viņu. Treneris vērsās pie žurnālista ar pretenziju, uz ko saņēma atbildi – „es strādāju”. Nav zināms, kas tieši tik sadusmoja speciālistu, kurš atbildēja ar sekojošo tekstu – „ar muguru tu nākamreiz sēdēsi tualetē”. Piebilstot, ko tieši žurnālists tur darīs.

„Ja vēlaties, tad varam kopā izanalizēt spēli”

Znaroka komunikācijas stilu uz savas ādas izbaudījis arī šo rindu autors. Tālajā 2017. gadā, kad speciālists apvienoja galvenā trenera amatus Sanktpēterburgas SKA un Krievijas izlasē, viņš ar savu vienību ieradās uz Rīgu, lai aizvadītu maču pret vietējo „Dinamo”.

Spēle tika uzvarēta ar 3:1, tomēr tās gaita neliecināja par pretinieku pārsvaru, ko pats Znaroks pieminēja preses konferencē. „Nav tā labākā spēle, bet izcīnījām trīs punktus, kas nav slikti”. Uz manu jautājumu par tik blāvā snieguma iemesliem, treneris minēja, ka ir vairāki faktori. „Jāizanalizē spēle. Ja vēlaties, tad mēs ar jums satiksimies un kopā to izdarīsim,” teica Znaroks. Atbilde gan vairāk izklausījās pēc draudiem nekā pēc aicinājuma.

 

„Mēģināju paskaidrot Mortsam, ka man sāp kakls”

Viena no Znaroka trenera karjeras spilgtākajām epizodēm notika 2014. gadā, kad pirmo reizi aizbrauca uz pasaules čempionātu ar Krievijas izlasi. Turnīrs līdzjutēju atmiņās palika ne tikai ar Krievijas triumfu, bet arī ar paša Znaroka žestu pusfinālā Zviedrijas izlases galvenā trenera Pera Mortsa virzienā, kuru diez gan ir iespējams pārprast.

„Es mēģināju viņam paskaidrot, ka man sāp kakls. Arēnā ir diezgan vēsi, es nedaudz saaukstējos. Man tuvumā nebija nekādu zāļu, gribēju paprasīt, lai zviedrs iedod. Jūs taču ziniet, cik labas zāles ir Zviedrijā,” savu humora izjūtu lietā lika Krievijas izlases treneris, kurš savas emocionalitātes dēļ bija spiests izlaist finālu. Tas gan netraucēja krieviem triumfēt un izcīnīt zeltu.

„Skaisti peld šī grupa svītrainajos peldkostīmos”

Ir treneri, kuri pie pirmās iespējas savas komandas neveiksmēs vaino tiesnešus. Ir arī tādi, kuri pēc iespējas retāk piemin spēles arbitrus savos pēcspēles komentāros. Znaroks noteikti pieskaitāms pie otrās kategorijas – gadījumus, kad viņš kritizējis tiesnešus, var saskaitīt uz vienas rokas pirkstiem.

2010. gadā Gagarina kausa finālā visai negaidīti iekļuva Znaroka vadītā HK MVD, kurai pretī stājās Kazaņas „Ak Bars”. Pēc divām spēlēm milicijas klubs bija iedzinējos sērijā ar 0-2 un tieši pēc otrā mačā (1:4) Znaroks deva mājienu, ka spēles gaitu ietekmēja tiesnešu lēmumi. „Skatījāmies filmu, tur vēl bija tādi vārdi – skaisti peld šī grupa svītrainajos peldkostīmos”. KHL ir milzīgi naudas sodi par tiesnešu kritizēšanu un treneri meklē dažādus veidus, kā pateikt tā, lai tevi nesoda.

Bonuss: ”Intervija” ar Oļegu Znaroku

Znaroka uzvedība noteikti nav unikāla, jo Čeļabinskas rūdītā vīra stils ir visai populārs bijušajās PSRS valstīs. To diezgan labi izdevies atveidot humora šova „Savādi gan” aktierim Aldim Kalniņam. Viņa „intervija” ar Viesturu Dūli sporta ziņu vadītāja lomā joprojām ir lieliska humora deva visiem hokeja entuziastiem un ne tikai.

sportapils