Pastāv uzskats, ka sportistiem uzturā obligāti jāiekļauj dzīvniekos atrodamās olbaltumvielas. Tomēr starp sportistiem, kuri guvuši lielus panākumus, ir daudz veģetāriešu un pat vegānu. Piedāvājam pāris piemērus un stāstus par to, kā viņu ķermenis mainījās pēc atteikšanās no gaļas. Šajā kompānijā atrodams arī viena latvieša vārds.
Lūiss Hamiltons, F-1 seškārtējais čempions
Hamiltons pie vegānisma nonāca ētisku apsvērumu dēļ. Viņš uzskata uzskata, ka dzīvnieku gaļas ēšana ir nežēlīga, un ķermenim vispār nav vajadzīgas dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielas.
Sportists apgalvo, ka pāreja uz augu valsts uzturu viņam nāca tikai par labu. Viņš sasniedza pareizo svaru, jutās labāk un iemācījās kontrolēt enerģijas līmeni. Turklāt, Lūiss aizstāv dzīvnieku tiesības un rūpējas par vidi.
Neits Diazs, UFC cīkstonis
Lai arī pēdējā laikā „skaļas” uzvaras viņš nav izcīnījis, pateicoties savām aktivitātēm sociālajos tīklos, kā arī pamanāmo publisko uzvedību, Diazs mediju uzmanības centrā nonāk vairāk vai mazāk regulāri.
Pazīstams kā īsts „zāles” pīpētājs, jo tā „nāk no dabas”, bet par vegānu kļuva jau 18 gados, iespaidojoties no sava brāļa, arī cīkstoņa, Nika.
„Ja tu esi vegāns, tad es domāju, ka tu esi gudrāks un inteliģentāks cīnītājs. Es un mans brālis esam spēles augšgalā un esam bijuši tur ilgu laiku. Mēs acīmredzami kaut ko darām pareizi. Līdztekus tam, kā zināt, kā spert kādam pa galvu, jums vajadzētu arī zināt, kā rīt justies labi,” intervijā ar „Men’s journal” sacījis Neits.
Serēna Viljamsa, tenisa leģenda
23-kārtējā „Grand Slam” čempione atteicās no gaļas veselības problēmu dēļ. 2011. gadā Serēnai tika diagnosticēts Sjogrena sindroms – autoimūna slimība, kas ietekmē audus. Ārsti ieteica viņai pāriet uz neapstrādātu pārtikas diētu, lai mazinātu iekaisumu.
Tomēr kādu laiku vēlāk Viljamsa nolēma sava uztura diapazonu vēl vairāk sašaurināt un kļuva par vegāni. Sportiste apgalvo, ka pēc atteikšanās no gaļas viņa sāka justies daudz stiprāka.
Kairijs Ērvings, NBA zvaigzne
Ērvings vairākās intervijās sacījis, ka pēc pārejas uz augu valsts diētu, viņam uzlabojās gan fiziskā, gan garīgā veselība. Tāpat viņš apgalvo, ka pēc atteikšanās no gaļas viņš sāka apzināties dzīvi: “Mana dzīves uztvere kļuva daudz labāka pēc tam, kad pārtraucu lietot ģenētiski modificētu pārtiku, pesticīdus un visu, kas tiek pievienots pārtikai.”
Starp citu, savulaik Ērvings publiski izteicies, ka zeme ir plakana… Varbūt tas bija pagrieziena punkts?
Kolins Kaperniks, amerikāņu futbolists
Always ready ?? #NotBadForAVegan pic.twitter.com/TLfbsUUeIb
— Colin Kaepernick (@Kaepernick7) July 3, 2018
Kaperniks pasaulē vairāk pazīstams ar to, ka 2016. gadā, kad ASV norisinājās protesti pret rasismu, NFL spēles laikā skanot himnai, notupās uz ceļa, kas bija protests. Kopš tā laika viņš šajā līgā vairāk spēlējis nav, taču kļuvis par sociālo varoni daudzviet ASV un pasaulē.
Kā viņš atklāja intervijā ar “NY Times”, “neskatoties uz to, ka neviena komanda mani nav paņēmusi sastāvā, es cītīgi trenējos un uzturu formā. Jā, viens no veidiem – esmu vegāns.”
Deivids Hejs, bijušais pasaules čempions boksā
Hejs savulaik kļuvis par čempionu divās svara kategorijās un viņa kopējā īpašumu vērtība ir nepilni 30 miljoni eiro. Kāpēc tas jāpiebilst? Jo bokss ir traumatisks sporta veids, bet elites bokseri pelna lielu naudu, kas nozīmē – labākās iespējas arī medicīnā, kas būtu speciālisti, procedūras, vitamīni, u.t.t. Neskatoties uz to, Hejam nereti bija problēmas ar rehabilitācijas procesiem.
Hejs pētīja augu valsts izcelsmes diētas priekšrocības attiecībā uz dziedināšanas ātrumu un atveseļošanās laiku pēc nopietna pleca savainojuma (tika veikta arī operācija), kas nozīmēja, ka viņam jāpārtrauc doties ringā… Atmetis domu par profesionālām cīņām, bet ar lielu vēlmi izdziedēt iepriekšējos savainojumus un lūdzu – tagad viņš jau četrus gadus ir vegāns
“Pērtiķi ir 20 reizes spēcīgāki par cilvēkiem, un viņi nepaļaujas uz gaļas diētu. Viņi visu dienu ēd augus. Tas ir mīts, ka spēku var iegūt ēdot tikai gaļu. Man ir pilnas slodzes šefpavārs un labs uztura speciālists, kurš pārliecinās, ka es saņemu visas nepieciešamās minerālvielas un barības vielas,” uzskata Hejs, kurš arī piebilst, ka jūtāmas labāk nekā jebkad kopš kļuva par vegānu.
Dāvis Bertāns
Bertāns uzturā nelietoja dzīvnieku valsts produktus un bija vegāns kopš 2015. gada, bet pagājušā vasarā viņš kļuva par pesketārieti un sāka ēst zivis, kā arī jūras produktus, taču citu dzīvnieku produktus nelieto joprojām.
Par pagrieziena punktu kļuva brīdis, kad viņš otro reizi karjerā pārrāva ceļgala krusteniskās saites un saprata, ka kaut kas ir jāmaina. Dāvis izceļ vegānisma jūtamo efektu: “Esmu ātrāks un veiklāks nekā jebkurš cits manas pozīcijas spēlētājs. Varu skriet no viena laukuma gala uz otru un atrasties dažādās pozīcijās. Dažkārt man aizsargi spēles laikā jautā, vai es nevaru piebremzēt?”
Lai arī šobrīd Bertāns nav 100% vegāns, tomēr “tuvu tam”, kā arī viņš ir pazīstamākais Latvijas sportists, kurš pievērsies vegānismam. Vismaz publiski.